Mýty o obezitě. Kila navíc nejsou jen problémem vzhledu

Na obezitu mají vliv několik faktorů.

Špatná kvalita spánku, deprese, stres, podlomené zdraví. Obezita už dávno není otázkou vzhledu. Lidé, kteří jí trpí se nejednou dostávají do bludného kruhu, ze kterého nevidí cestu ven.

Na Slovensku má problémy s nadváhou a obezitou více než 1,5 milionu lidí.

Vzniká jako následek nepoměru mezi příjmem a výdejem energie. Rada „méně jez a více se hýbej“ nemusí být univerzálním lékem pro každého.

V některých případech se totiž mohou za obezitou skrývat i další potíže, proto je vhodné při tomto chronickém onemocnění vyhledat lékařskou pomoc.

  1. Mýtus: Příčinou obezity je vždy hodně jídla a málo pohybu
    I když v mnoha případech právě nedostatek fyzické aktivity a přejídání mají přímý vliv na vznik obezity, nemusí vždy jít o její hlavní příčinu.

Obezita totiž souvisí i s dalšími faktory:

nedostatek spánku
V těle, kterému se odepře dostatek spánku, se naruší činnost hormonů, které kontrolují chuť k jídlu.

Tělo si přirozeně začne vyžadovat větší množství potravy, což má za následek přibírání.

Lidé, kteří každou noc spali v průměru šest hodin, přibraly v pase o tři centimetry oproti těm, kteří spali devět hodin, zjistil britský výzkum.

Lidé s obezitou navíc častěji trpí syndromem spánkové apnoe. Jde o stav, při kterém člověk během spánku přestane na krátkou dobu dýchat. Vyskytuje se ve větší míře u mužů.

S přibývajícími kily se spánkové apnoe zhoršuje, což vede k problémům se spánkem, na co jen navazuje další přibírání.

stres
Osoby, které jsou vystaveny chronickému stresu čelí vyššímu riziku vzniku obezity. Výzkum z roku 2017 prokázal, že lidé, kteří měli dlouhodobě vysokou hladinu stresového hormonu – kortizolu, vážili více, měli také větší obvod pasu a vyšší index tělesné hmotnosti (BMI – vypočítat si ho můžete ZDE).

Díky slevovému kódu Hervis ušetříte peníze při koupi sportovního vybavení.

Více článků od autora

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin
pr clanky

Nejnovější příspěvky

Požádejte o pomoc kartářky

Stojíte na životní křižovatce a nevíte, kterým směrem se vydat dál? Trápíte se ve svém zaměstnání, bojíte se však změny? Anebo jste naopak spokojeni...

Zařizujeme interiér v městském bytě

Ve větších městech jsme zvyklí na novostavby nebo starší byty v historických zástavbách, které mají vysoké stropy a prostoru je zde více než dostatek....

Vlastníte strojírenskou firmu, ale nemůžete si dovolit investice do nejmodernějších strojů? Jde to i jinak

Vyjmenovat všechny druhy produktů, které vytváří každá průměrně velká výrobní hala, by vydalo na samotnou knihu. Ať už se zaměřujete na kterékoliv kategorie, jste...