Co dělat, když na dovolené ztratíte peníze a doklady?

Ztráta dokladů a peněz – to je asi ta poslední věc, kterou si přejete zažít na dovolené. Místo slunění u moře nebo poznávání památek se vám v hlavě honí katastrofické scénáře a vy nevíte, co dělat. Zachovejte klid! Tento článek vám poskytne praktický návod, jak v takové situaci postupovat krok za krokem a minimalizovat tak škody a stres.

První kroky po zjištění ztráty

Zjištění, že vám chybí peněženka s doklady a hotovostí, ve vás pravděpodobně vyvolá vlnu paniky. Nejdůležitější je ale zachovat chladnou hlavu. Zhluboka se nadechněte a zkuste si vybavit, kde jste své cennosti viděli naposledy. Projděte si v duchu všechny kroky od té doby a zkuste si vzpomenout na všechna místa, kde jste se pohybovali.

Následně důkladně prohledejte svá zavazadla, a to i v případě, že se vám zdá nález ztracených věcí právě tam nepravděpodobný. Projděte všechny kapsy, přihrádky, tajné skrýše – zkrátka všechna zákoutí. Následně s maximální pečlivostí prozkoumejte také celý hotelový pokoj. Podívejte se pod postel, do skříní, zkontrolujte koupelnu a nezapomeňte ani na prostory, kde by se vaše věci mohly zatoulat, včetně těch nejméně pravděpodobných, například pod polštář, deku nebo matraci.

Pokud je vaše pátrání v zavazadlech a pokoji neúspěšné, kontaktujte recepci hotelu a popište jim ztracené věci. Možná je někdo našel a odevzdal. Stejně tak se obraťte na přepravní společnost, se kterou jste cestovali (letecká společnost, autobusový dopravce), a informujte je o ztrátě. Pokud jste v poslední době navštívili nějakou restauraci, obchod nebo turistickou atrakci, kontaktujte i tato místa.

Blokace platebních karet a dokladů

V okamžiku, kdy ztratíte naději na nalezení peněženky, je nezbytné co nejrychleji zablokovat všechny platební karty, které se v ní nacházely. Ideální je mít pro tento případ uložená telefonní čísla na blokaci karet odděleně od telefonu, například v e-mailu nebo v poznámkách v cloudu. Blokovat karty k běžným účtům jde obvykle i v internetovém bankovnictví. Případně můžete kontaktovat svou banku a požádejte o pomoc. V bankách nahlaste i ztrátu dokladů.

Stejně důležité je nahlásit ztrátu dokladů na nejbližší policejní stanici. Policie vám vystaví protokol o ztrátě, který budete potřebovat pro vyřízení nových dokladů a také pro případné pojistné události.

Ztráta dokladů v zahraničí vám sice může překazit plány, ale rozhodně neznamená, že musíte zůstat uvězněni v cizí zemi. Vaší hlavní oporou v této situaci bude nejbližší zastupitelský úřad České republiky – ambasáda nebo konzulát.

Co nejdříve je kontaktujte a informujte je o ztrátě svých dokladů. Ambasáda vám poskytne potřebné informace a pomůže s vyřízením náhradního cestovního dokladu, se kterým se budete moci vrátit zpět do České republiky.

Na zastupitelský úřad se obraťte s jakýmikoliv dotazy a požadavky. Jsou tu od toho, aby vám v těžké situaci pomohli a usnadnili vám návrat domů.

Finanční záloha na zbytek dovolené

Ztráta veškeré hotovosti a platebních karet s sebou bohužel přináší i další problém – jak financovat zbytek dovolené? Naštěstí existuje několik možností, jak si i v této nezáviděníhodné situaci zajistit finanční prostředky.

První a často nejjednodušší variantou je požádat o pomoc rodinu nebo přátele. Pokud máte tu možnost, domluvte se s blízkými na online převodu peněz na účet vašeho hotelu nebo na účet někoho z vašich spolucestujících.

V případě, že online převod není možný, nebo potřebujete hotovost ihned, nabízí se možnost nouzového hotovostního převodu prostřednictvím služeb jako Western Union nebo MoneyGram. Tyto služby umožňují poslat peníze do zahraničí během několika minut a vyzvednout si je v hotovosti na vybrané pobočce.

V krajním případě, pokud selžou všechny ostatní možnosti, můžete zvážit i řešení, jako je půjčka od vaší banky nebo nebankovní půjčka. Pokud ale nemáte doklady, může to být složitější.

Po návratu z dovolené budete pravděpodobně potřebovat finanční ztrátu nějak „zalepit“. Pokud už máte doklady a peníze vám stále akutně chybí, můžete se obrátit například sem: https://proficredit.cz/pujcka-na-ucet.

Prevence: Jak minimalizovat riziko ztráty?

I když se vám může zdát, že ztráta dokladů a peněz na dovolené je spíše smůla, které se nedá předejít, existuje několik jednoduchých kroků, jak toto riziko minimalizovat a užít si tak dovolenou bez zbytečných starostí.

Začněte už před odjezdem a pořiďte si kopie všech důležitých dokladů, jako je občanský průkaz, pas, řidičský průkaz a platební karty. Tyto kopie si uložte odděleně od originálů, ideálně do cloudového úložiště, abyste k nim měli přístup i v případě ztráty telefonu nebo notebooku.

Během cestování mějte své cennosti vždy pod kontrolou. Peněženku s doklady a větší hotovostí nenoste v zadní kapse kalhot ani v nezabezpečeném batohu. Vhodnější je pořídit si pouzdro na krk nebo pod oblečení, kde budou vaše cennosti lépe chráněné před kapsáři. Hotovost si rozdělte na menší částky a uložte je na různá místa, abyste v případě ztráty nepřišli o vše.

Cestujte ideálně na cestovní pas a občanský průkaz si nechte doma.

Nezapomeňte ani na cestovní pojištění, které by mělo být samozřejmostí pro každého cestovatele. Vybírejte takové, které zahrnuje i krytí rizik spojených se ztrátou nebo odcizením zavazadel a dokladů. V případě nehody vám tak pojišťovna pomůže s finanční úhradou ztracených věcí a s vyřízením náhradních dokladů.

Dodržováním těchto jednoduchých pravidel můžete výrazně snížit riziko ztráty dokladů a peněz a užít si tak dovolenou bez zbytečných komplikací.

Více článků od autora

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin
pr clanky

Nejnovější příspěvky

Půjčka online na účet je velmi rychlým řešením

Nečekané výdaje mohou přijít i o půlnoci, ale žádají okamžitou odpověď. V opačném případě hrozí, že problém bude větší a větší. Co s tím? Především je...

Půjčka pro podnikatele znamená rychlou odpověď na každou otázku

Nečekané výdaje mohou být problémem, to neplatí jen pro moderní české domácnosti, ale také pro osoby samostatně výdělečně činné. Jak se v takové situaci zachovat?...

Voňavý dotek – mýdlové květiny pro váš domov

Kdo by nechtěl mít květiny, které neuvadnou a stále voní? Klasické květiny ve váze bohužel jejich krásu dlouho neudrží a brzy začnou vadnout. Naštěstí...