Jak výhodně koupit ready-made společnost

Podnikání s ready-made společností představuje specifický typ začátku podnikatelské činnosti. V čem tkví jeho přednosti a jakým způsobem lze ready-made společnost koupit? Kdy je to pro vás výhodné a jak se nenapálit?

Co je to ready-made společnost

Ready-made je řádně založená společnost, která existuje primárně nikoli za účelem toho, aby vyvíjela další obchodní činnost, ale proto, aby mohla být prodána jinému majiteli. Ten s ní teprve začne řádně podnikat.

Takováto společnost se někdy označuje i českým termínem „předzaložená“. Ready-made společnost tedy naplňuje veškeré zákonitosti k tomu, aby mohla v Česku podnikat. Už na počátku je zapsaná v obchodním rejstříku, má název, sídlo, jednatele, identifikační číslo a také plně splacený základní kapitál.

Jak probíhá koupě ready-made

Vybrat si na samém počátku musíte vhodnou obchodní formu. Existují běžně ready-made s.r.o., přičemž právě společnost s ručením omezeným je asi nejběžnější formou obchodní korporace v tuzemsku pro různé záměry, ale koupit lze i ready-made a.s.

Ready-made je tak nutné pouze koupit a přepsat na nového majitele, a to během schůzky u notáře. Změnu je pak zapotřebí zanést do obchodního rejstříku, což je možné realizovat i expresně během 24 hodin.

U zmiňované společnosti s ručením omezením je potřeba jmenovat konkrétně nového jednatele a převést obchodní podíl. U akciové společnosti dochází ke stanovení nového představenstva a dozorčí rady a předání akcií.

Právě úspora času je hlavním důvodem, který novopečené podnikatele podněcuje k tomu, aby tento typ obchodních společností vyhledávali. Koupí „hotové“ společnosti se totiž vyhnete jinak nutnou administrativě. Ready-made má běžně zapsánu volnou živnost, podnikat proto můžete začít prakticky okamžitě.

Jak koupit spolehlivou ready-made společnost

Klíčové je při nákupu zejména koupit si svou budoucí společnost u seriózního poskytovatele. V Česku jich podle posledních dat působí několik desítek. Ne všichni jsou spolehlivými partnery. Varovat by vás tak v první řadě měla příliš nízká cena.

Rizik spojených s prodejem ready-made existuje několik. Vaše budoucí společnost by totiž nikdy reálně neměla vyvíjet žádnou činnost. Díky nulové ekonomické a účetní historii máte tím pádem také stoprocentní garanci o její bezdlužnosti. Jinak by totiž případné závazky z minulého podnikání hrozily přejít právě na vás jakožto nového majitele.

Rovněž by měla mít plně splacený základní kapitál. Ovšem pozor, to je náležitost pouze formální a během působení firmy je nezbytné sumu dorovnat.

Zajímejte se však i o to, zda je cena ready-made firmy skutečně konečná. Některé nepříliš poctivé společnosti neváhají k základní ceně připočítat i četné poplatky, které jsou na první pohled skryté. Částka za prodej společnosti se pak může velmi nepříjemně navýšit.

Jednoznačně má tak smysl se podívat na podnikatelskou historii prodávající firmy a zjistit si i reference spokojených klientů.

Více článků od autora

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin
pr clanky

Nejnovější příspěvky

Požádejte o pomoc kartářky

Stojíte na životní křižovatce a nevíte, kterým směrem se vydat dál? Trápíte se ve svém zaměstnání, bojíte se však změny? Anebo jste naopak spokojeni...

Zařizujeme interiér v městském bytě

Ve větších městech jsme zvyklí na novostavby nebo starší byty v historických zástavbách, které mají vysoké stropy a prostoru je zde více než dostatek....

Vlastníte strojírenskou firmu, ale nemůžete si dovolit investice do nejmodernějších strojů? Jde to i jinak

Vyjmenovat všechny druhy produktů, které vytváří každá průměrně velká výrobní hala, by vydalo na samotnou knihu. Ať už se zaměřujete na kterékoliv kategorie, jste...