Praktické tipy na příjemné klima domova

Jak nastavit teplotu v příbytku tak, aby vás nikdy nezaskočila zima ani nezdravě přetopené pokoje.

Na rozdíl od vrtošivé přírody, která v ročních obdobích střídá mráz, palčivost, sucho a vláhu, jak se jí jen zachce, ve svých příbytcích očekáváme vyrovnanou klima. Snažíme se dosáhnout pohodlí, které nejvíce svědčí našemu pobytu v různých místnostech našich bytů, domků a chat.

S příchodem zimy nejednoho z nás trápí drobnosti, které se dají vyřešit. Vracejí se rok po roce, stíhají nás nepřipravené a možná právě teď nadešel čas zamyslet se nad výzvami, kterým čelíme. Každý příbytek je jiný, každého z nás trápí něco jiného. Řešení jsou však nejednou mnohem jednodušší, než jsme ochotni připustit.

Roztápění lze urychlit
Pečlivě tlmíte teplotu v místnostech, pokud je nepoužíváte? Návrat z práce či vycházky nemusí být nejpříjemnější zkušeností. V temperovaném příbytku je chladno a vždy trvá, dokud se klima znovu zmírní a ustálí. S inteligentními termostaty, které lze programovat a ovládat na dálku, je při elektrickém nebo plynovém topení náběh rychlejší. Jednoduše je nastavíte tak, aby začali topit dříve, než se vrátíte domů. Ve chvíli, kdy projdete vchodovými dveřmi, je všechno už tak, jak jste zvyklí.

Při kotle na pevná paliva to však až tak jednoduché není. Slyšeli jste už někdy o ventilátorech, které se montují přímo na topné těleso radiátoru? Ve chvíli, kdy teplota radiátoru stoupne, roztočí se a ženou ohřátý vzduch do místnosti. Jsou jako malé turbo, které zrychlí předávání tepla z radiátoru do prostoru. Pokud má kotel dostatečnou výhřevnost, místnosti se vyhřejí dříve. Aniž se museli radiátory měnit za větší. Právě takto funguje například známý termiky (59 eur).

Není tajemstvím, že právě taková výbava dokáže poplést hlavu nejednomu Poměrové měřiči v bytovce. Ačkoli jeho čip počítá předávání tepla podle výkonu radiátoru, s ventilátorem putuje do místnosti více tepla, než měřič zaznamená. Pokud to dělá jeden člověk v baráku, je to bonus pro něj, pokud to dělají více, doplatí na to ti, co takovou výbavu nemají.

Konec s chladnou chodbou
Je to příběh nejedné starší bytovky. Přestože v pokojích je teploučko, z chodby a predchodbičky při každém otevření dveří vane studený vzduch. Není zvykem, aby se v nich nacházely radiátory, nenajdeme je ani v novějších, moderních bytech. Přivyknout si a dělit obydlí zavřenými dveřmi, nebo to vyřešit v chladné sezóně nadobro?

Osvědčeným receptem je malý elektrický konvektor. Zapojíte ho do zásuvky, zapnete vypínačem pouze jednu z dvojice spirál a ventilátor necháte pro tichý provoz vypnutý. Pokud nastavíte na termostatu teplotu, která byť jen o dva tři stupně zmírní nepříjemný chlad, na účtech za energie to příliš nepocítíte. A pokud byste přece jen chtěli být co nejekologičtější, jednoduché spínací hodiny se postarají o to, abyste temperovali pouze tehdy, pokud jste opravdu doma.

Jednoduchý elektrický konvektor koupíte v cenách od 20 eur nahoru, za spínací hodiny připlatíte dalších 5 eur. Výrobců je více než prstů na rukou, výrobky se podobají jako čínské vejce čínskému vejci.

Skoncujte s průvanem
Pokud je cosi v zimním období nepříjemné, je to určitě průvan. V létě nám větral příbytky, nyní jej však nepříjemně cítíte na nohách bez ohledu na to, zda sedíte s knížkou v křesle nebo myjete v kuchyni nádobí.

Utěsnit spáry je přímo detektivní úkol na několik dní. Pobíhal s kahan z pokoje do pokoje a ohnutý plamínek vám ukazuje, kde se ukrývá problém. Na začátek začnete samolepícími gumičkami na zárubních, pak pokračujete vlasovými kartáči na spodcích dveřních křídel, následně domontovat klapku na kuchyňský odsavač par, zaslepíte větrací mřížku v koupelně a nejednou přijdete i nato, že na vině jsou netěsné dvířka na panelákové stupačce.

V rodinném domku se k tomu někdy prikmotrí netěsná veranda, dveře vedoucí do sklepa a výlez na půdu, který snad netěsný ani v den jeho namontování. Naštěstí všechny ty gumičky, těsnění, filcové pruhy, pěnové proužky, kartáčky, lišty a tmely stojí méně než váš čas strávený při hledání. I tady je řešení na tisíce, liší se více v kvalitě lepicí vrstvy jako v materiálu samotném.

Když chlad sál ze stěn
Nezateplený domek zda bytovka se nepříliš liší od ohněm vytopené jeskyně. Přestože je vzduch vyhřátý, ze stěn sál chlad a nezmění se to ani tehdy, pokud přihodíte o jedno poleno do kotle více. Na vině je topení, které ohřívá vzduch namísto toho, aby se teplo šířilo do předmětů tak, jak to kdysi dělali kachlových kamen v gazdovských domech z kamene.

Způsob vytápění pro vysoké náklady většinou nedokážete změnit. A ani do zateplování pláště budovy se nyní proti zimě pouštět nebudete. Nejednou však pomůže upravit stěny tak, aby jejich povrchová vrstva byla teplejší -Lepší řečeno co nejméně vyzařovala chlad do místnosti.

Více článků od autora

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin
pr clanky

Nejnovější příspěvky

Požádejte o pomoc kartářky

Stojíte na životní křižovatce a nevíte, kterým směrem se vydat dál? Trápíte se ve svém zaměstnání, bojíte se však změny? Anebo jste naopak spokojeni...

Zařizujeme interiér v městském bytě

Ve větších městech jsme zvyklí na novostavby nebo starší byty v historických zástavbách, které mají vysoké stropy a prostoru je zde více než dostatek....

Vlastníte strojírenskou firmu, ale nemůžete si dovolit investice do nejmodernějších strojů? Jde to i jinak

Vyjmenovat všechny druhy produktů, které vytváří každá průměrně velká výrobní hala, by vydalo na samotnou knihu. Ať už se zaměřujete na kterékoliv kategorie, jste...