Jak vybrat helmu na skútr

Samozřejmou součástí výbavy na skútr by měla být i přilba. Helmu na skútr je potřeba vybrat s maximální pečlivostí a zodpovědností. Co musí splnit?

Typ helmy

Helmy lze rozdělit podle typu nebo přímo podle určení. Přidržíme-li se standardního dělení helem podle typu, což je obvyklé, rozeznáváme helmy otevřené a uzavřené. Určitým kompromisem mezi oběma typy je pak helma výklopná.

Motocyklisté si pak pořizují ještě celou řadu specifičtěji navržených typů, jako jsou helmy na enduro nebo motokrosové.

Klasického majitele skútru však většinou bude zajímat hlavně běžná otevřená helma, která je na ježdění na slabším stroji prakticky dostačující. Poznáte ji podle toho, že není vybavena hledím a ochranou brady. Na delší cestování nebo celoroční vyjížďky se vám pak může hodit i helma výklopná, která má odklápěcí část brady.

Integrální neboli uzavřená helma poskytuje velmi dobrou ochranu při případném pádu a nemůžeme tedy říci, že by její pořízení i na skútr bylo vyloženě chybou. I pád v relativně malé rychlosti je nebezpečný nebo minimálně nepříjemný a bolestivý.

Materiál helmy

Rozhodující při výběru vhodné přilby na skútr je kromě konstrukce především materiál, ze kterého je helma vyrobena.

K tomu nejdostupnějšímu na trhu patří hlavně termoplast. Výroba probíhá tak, že se granule nalisují do formy a následně se slepí zatavením. Helma je levná, ale méně kvalitní, nicméně pro ježdění po městě může být stále použitelná.

Vůbec nejrozšířenější jsou na současném trhu polykarbonátové nebo též polyamidové helmy. Směs polykarbonátu nebo polyamidu se vystřikuje do formy, čímž se prakticky vytvoří jednolitá skořepina. Na běžné ježdění už se jedná o vyhovující produkty.

Kvalitnější jsou helmy z kompozitu, které se vyrábějí technologií vrstvení uhlíkových nebo skelných vláken a jsou pojené pryskyřicí. Ty jsou dražší, ale jejich životnost je delší. I pro majitele skútrů je lze proto určitě doporučit, pokud nemusíte vysloveně šetřit.

Ke špičkovým materiálům současného trhu pak patří karbon, který je pevný a zároveň maximálně lehký. Pořizují si ho však už primárně majitelé motocyklů. Tyto helmy jsou tedy luxusním, ale bohužel dražším zbožím.

Nevýhodou je, že budete muset poměrně důkladně prozkoumat specifikaci konkrétního výrobku. Je-li materiál přilby lakovaný, na pohled nerozlišíte, o který typ se jedná.

Velikost helmy

Důležitá je i velikost helmy, což je další aspekt, který můžete sami ovlivnit. Přilba musí dokonale sedět, nikde by vás neměla tlačit, a to ani tehdy, pokud ji na hlavě budete mít delší dobu. Zaměřte se hlavně na oblast temene a spánku.

Špatně je ale pochopitelně i opačný extrém, tedy jestliže je helma nadměrně volná, rovněž nebude správně plnit svou bezpečnostní funkci.

Nejlepší tedy je, pokud si helmu na skútr můžete v obchodě přímo vyzkoušet a nemusíte u toho nikterak spěchat. Pakliže tuto možnost nemáte, vezměte si krejčovský metr a pečlivě měřte. Změřit je nutné obvod hlavy přes čelo.

Více článků od autora

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin
pr clanky

Nejnovější příspěvky

Požádejte o pomoc kartářky

Stojíte na životní křižovatce a nevíte, kterým směrem se vydat dál? Trápíte se ve svém zaměstnání, bojíte se však změny? Anebo jste naopak spokojeni...

Zařizujeme interiér v městském bytě

Ve větších městech jsme zvyklí na novostavby nebo starší byty v historických zástavbách, které mají vysoké stropy a prostoru je zde více než dostatek....

Vlastníte strojírenskou firmu, ale nemůžete si dovolit investice do nejmodernějších strojů? Jde to i jinak

Vyjmenovat všechny druhy produktů, které vytváří každá průměrně velká výrobní hala, by vydalo na samotnou knihu. Ať už se zaměřujete na kterékoliv kategorie, jste...