Kdy je vhodná doba pro přezutí pneumatik

Patříte k těm, kteří zapomínají na přezutí pneumatik a přezouvají své auto, jak nejpozději to jde nebo naopak chcete mít přezuto co nejdřív? Poradíme vám, kdy je vhodná doba k přezutí pneumatik.

Kdy přezout

Letní a zimní pneumatiky a jejich přezouvání mnohdy dělám problém většině z nás. U zimních pneumatik nestačí myslet jen na zimní počasí, kdy nasněží nebo se na silnici objeví led. Zimní pneumatiky se zpravidla přezouvají na konci října, zákon uvádí povinnost mít přezuto na zimní pneu od 1. listopadu až do 31. března. A to v případě, že je na silnici námraza, souvislá vrstva sněhu nebo ledu.

Letní pneumatiky

U letních pneumatik není zákonem stanoveno, že je nutné je mít, ale jsou výrazně doporučovány. Letní nové pneu jsou vytvořeny tak, aby odolaly letním vysokým teplotám a rozpálené vozovce. Jsou lépe uzpůsobeny i na deštivé počasí, které na jaře, v létě a na podzim není ničím neobvyklým.

Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky jsou uzpůsobeny tomu, aby byla jízda i v náročných zimních podmínkách bezpečná a plynulá. Se zimními pneu auto lépe přilne k vozovce a drží stabilitu. Naopak letní pneumatiky se vyznačují větší tvrdostí.

Snižte svou spotřebu

Auto je doporučováno přezouvat nejen na zimní, ale také na letní pneumatiky i kvůli spotřebě. Pokud budete i v teplém počasí a v létě jezdit na zimních pneumatikách, neporušujete sice zákon, ale výrazně zvyšujete spotřebu svého auta. Zároveň opotřebováváte zimní vzorek pneumatik a snižujete jejich životnost.

Zaměřeno na geometrii kol

Po každém přezutí pneumatik je doporučeno nechat v pneu servisu udělat i geometrii kol. Ta kola seřídí tak, aby vaše jízda byla bezpečná a plynulá. Geometrie kol je důležitá i v případě, že jste měli defekt na pneumatice, případně máte auto po nehodě. Doporučuje se nechat kola vozidla seřídit alespoň jednou za rok.

Více článků od autora

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin
pr clanky

Nejnovější příspěvky

Požádejte o pomoc kartářky

Stojíte na životní křižovatce a nevíte, kterým směrem se vydat dál? Trápíte se ve svém zaměstnání, bojíte se však změny? Anebo jste naopak spokojeni...

Zařizujeme interiér v městském bytě

Ve větších městech jsme zvyklí na novostavby nebo starší byty v historických zástavbách, které mají vysoké stropy a prostoru je zde více než dostatek....

Vlastníte strojírenskou firmu, ale nemůžete si dovolit investice do nejmodernějších strojů? Jde to i jinak

Vyjmenovat všechny druhy produktů, které vytváří každá průměrně velká výrobní hala, by vydalo na samotnou knihu. Ať už se zaměřujete na kterékoliv kategorie, jste...