Přes noc zdravější: Spánek funguje jako terapie, vytěžte z něj maximum

Jak se opravdu vyspat do krásy a zdraví?

Spánek má na kvalitu našeho života mnohem větší vliv, než si uvědomujeme. O to více překvapuje, že svůj stres, zapomínání či nezvládnutí situací často nepřipisujeme ani v nejmenším nedostatku spánku.

Jakou ve skutečnosti hraje roli, co ho nejvíce ohrožuje a jak se správně namotivovat ke zlepšení spánkových návyků?

„Klíčové je především změnit obecný pohled na spánek. Uvědomit si, že bez spánku jsou oslabené kognitivní funkce a dochází k omezené činnosti center regulujících například ovládání impulzů či sebekontrolu, „vysvětluje neuropsycholog Robert Krause.

„Bez spánku nejsme schopni nejen podávat optimální výkony, ale ani zdravě fungovat. Všeobecná rada proto zní: věnovat spánku mnohem vyšší pozornost a brát ho jako hlavní složku úspěchu a spokojenosti. Odložit rušivé elementy a využívat technologii ve prospěch sebe, „říká expert.

Vliv na paměť


„Spánek je šéfem mozku a mozek je šéfem spánku. Během spánku má náš mozek prostor na zatřídění informací, které jednotlivec během dne zažil a vnímal.

Tyto informace následně pořádá do jednotlivých kategorií. Jinými slovy, spánek je jako knihovník, který během noci uklízí knihy do regálů podle toho, kam patří. To dělá i náš mozek, který zařazuje jednotlivé informace podle toho, kam by potenciálně mohly patřit, „říká na margo důležitosti spánku neuropsycholog.

Pokud nebudeme věnovat pozornost spánku, nebudeme věnovat pozornost ani našemu mozku a naopak. Mozek hraje hlavní roli při myšlení, rozhodování a zejména paměti.

Nedostatek spánku významně ovlivňuje naši pozornost, schopnost koncentrace, ale i rozhodovací procesy či uchovávání informací v paměti.

Neoddýchnutý člověk všechny jmenované činnosti provádí mnohem obtížnější. Vícero výzkumů (1, 2, 3) naznačuje, že člověk, který trpí spánkovou deprivací, je agresivnější a má sníženou schopnost odolávat frustraci.

Používání elektronických zařízení v ložnici je běžným zvykem v mnoha domácnostech.

Má však jedno společné negativum: nadměrná přítomnost světla. Ta negativně ovlivňuje tvorbu melatoninu, který hraje významnou roli v kvalitě spánku.

Melatonin se vytváří v epifýze a světlo (zejména to umělé) brzdí jeho tvorbu.

Zajímavostí je, že melatonin je v našem organismu produkován z aminokyseliny tryptofanu, která hraje významnou roli také při tvorbě serotoninu. Tento hormon reguluje i pocit pohody a štěstí.

Mnozí jsme si zvykli těsně před spaním zkontrolovat sociální sítě či e-maily. To je podle experta velká chyba.

„Velkou výzvou v dnešní době je fakt, abychom v co největší možné míře omezili přítomnost smartphonů než před spánkem, tak i během něj. Jakmile jsme neustále něčím vyrušováni – i když jde jen o možná na první pohled nevinnou vibraci smartphonu – tak i kvalita našeho spánku se naruší, „přibližuje neuropsycholog.

Pokud si do postele doneseme například počítač, mozek to podvědomě vnímá jako rušivý element a proces usínání se tím ztíží. Podle odborníka však jsou technologie, které nemají k odpočinku negativní vliv a spíše přispívají ke zkvalitnění spánku.

Jsou to například smart hodinky, které dokáží monitorovat různé vlastnosti a ukazatele našeho spánku. Dokáží rozlišit délku spánku, rozlišit lehký a tvrdý spánek a také změřit hladinu stresu.

„Pokud se někdo rozhodne změnit kvalitu svého spánku, právě objektivní zpětná vazba může být v tomto procesu klíčová. Potřebujeme vědět, co děláme dobře, co špatně a chceme být svědky progresu v průběhu času. Pokud tuto zpětnou vazbu registrujeme, tato změna se stane snadněji udržitelnou, „přibližuje odborník.

Spánek pro krásu
S kvalitním spánkem přicházejí i benefity, které se týkají našeho vzhledu. Ten se přirozeně odráží od vnitřního nastavení a únavy a na druhé straně svěžesti. Během spánku dochází totiž k celkové regeneraci těla a i pleti.

Během spánku hladina stresového hormonu (kortizolu) klesá a hladina melatoninu stoupá. Dochází k odpočinku a regeneraci těla. Kvalitní spánek proto lze přirovnat například k návštěvě dermatologického centra.

Zmírnění otoku očí

„Nedostatek hlubokého spánku může zapříčinit oteklé oči po probuzení. Tělo je i během takového spánku ve stresu a vysoká hladina kortizolu narušuje rovnováhu sodíku v těle. To vede k zadržování vody a pocitu otoku, „upozornila dermatoložka Whitney Bowe pro magazín Goodhousekeeping.com.

Abyste pomohli odplavení přebytečných tekutin z těla, zkuste si lehnout na vyšší polštář. Ležení na ploché ploše totiž umožňuje hromadění tekutin iv okolí očí.

jasnější pleť

Pleť se obnovuje rychleji během spánku. Právě proto mnoho odborníků na pleť doporučuje věnovat více času večerní rutině, péče o pleť.

Tip: Ruší váš klidný spánek blížící se závěrečná práce na vysoké? Svěřte vše do rukou profesionálům v oboru a využijte možnosti vypracování diplomové práce, případně vypracování bakalářské práce na zakázku.

Více článků od autora

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin
pr clanky

Nejnovější příspěvky

Požádejte o pomoc kartářky

Stojíte na životní křižovatce a nevíte, kterým směrem se vydat dál? Trápíte se ve svém zaměstnání, bojíte se však změny? Anebo jste naopak spokojeni...

Zařizujeme interiér v městském bytě

Ve větších městech jsme zvyklí na novostavby nebo starší byty v historických zástavbách, které mají vysoké stropy a prostoru je zde více než dostatek....

Vlastníte strojírenskou firmu, ale nemůžete si dovolit investice do nejmodernějších strojů? Jde to i jinak

Vyjmenovat všechny druhy produktů, které vytváří každá průměrně velká výrobní hala, by vydalo na samotnou knihu. Ať už se zaměřujete na kterékoliv kategorie, jste...